Pazar
Az Bulutlu
10°C | 2°C
Pazartesi
Çok Bulutlu
12°C | -1°C
Salı
Parçalı Bulutlu
10°C | -1°C
Ulus Belediyesi Hizmet Masası

İlçemizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamarı başladı

İlçemizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamarı başladı Güncel Haberler

Cumhuriyetimizin 93. yılında ilçemizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile başladı. Kaymakamlığımız ve Belediyemizin sırası ile çelenk koymasının devamında bir dakikalık saygı duruşu ardından İstiklal Marşı ile devam etti.

Program 29 Ekim Cumartesi günü saat 10:00 da devam edecektir.

Başkanımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı:

Kurtuluş Savaşı sonrasında, 29 Ekim 1923 tarihinde kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin 93. kuruluş yıldönümünü kutlamaktayız. Cumhuriyetin kuruluşundan önce top-yekün bir kurtuluş savaşına girmek zorunda kalan Milletimiz, kaybetmek üzere olduğu milli varlığını tüm dünyada emsal gösterilecek bir şekilde gösterdiği mücadeleyle yeniden kazanmıştır. Bu öyle bir savaş ki; bugün ayrıştırılmaya çalışan milletimizin tüm dinamikleri bir arada beraberce omuz-omuza kanlarını canları vermekten çekinmeden kazanmışlardır. Kadın-erkek, genç-yaşlı, Türkmen-Kürt-Arap-Sünni-Alevi ayrımı yapmadan devleti oluşturan tüm unsurlarıyla verdiği destansı mücadelelerin sonunda büyük bir zafere ulaştığı Kurtuluş Savaşımızı yeni, güçlü bir Devletle ve Cumhuriyet ile taçlandırışının 93. yıldönümünü büyük bir coşku ve mutlulukla kutlamanın heyecanı içindeyiz.

Türkiye Cumhuriyeti, belli aralıklarla karanlık mihrakların girişimleriyle içerden ve dışarıdan çökertilme girişimlerine maruz kalmasına rağmen her defasında Milletinin ferasetiyle bu girişimlerin üstesinden gelmiş, aradan geçen 92 yılda başta demokrasi, insan hakları, eğitim, sağlık, bilim, ulaştırma olmak üzere tüm alanlarda önemli mesafeler kat etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti içinde barındırdığı farklı değerleri, ileri demokrasisi, köklü tarihi geçmişi, zengin kültürü ve jeopolitik konumuyla bölgemizin ve dünyanın parlayan yıldızıdır. Güçlü Türkiye yeniden İslam coğrafyasının da umudu olmuştur.

Milletçe bize düşen görev; barış ve kardeşliğimize sahip çıkarak, ortak paydamız olan, devlet ve cumhuriyet değerlerimizi her türlü siyasi tartışmanın üzerinde tutmaktır. Bunu başarabilirsek, hedefimiz olan 2023’e daha güvenilir daha emin adımlarla ulaşacağız. Gelecek nesillerimize Devlet-i Ebed Müddet’in 1000. yılını emanet bırakmak istiyorsak her zamankinden daha sağduyulu olmalı her zamankinden daha fazla devletimize inançla ve sadakatle bağlanmalıyız.

Bu vesile ile, Cumhuriyeti bize armağan eden ve emanet bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, bin yıllık devletimizin son kalesi olan Türkiye Cumhuriyet’inin nice bin yıllar bu topraklarda barış, huzur ve güven içinde yaşamasını diliyorum.

 

Hasan Hüseyin UZUN
“Doğa Kenti Ulus” Belediye Başkanı

Belediye Scripti: Medya İnternet